Yasin Koç'un Kişisel Günlüğüdür..

 

Merhaba,
Yazı yazmayalı çok uzun zaman olmuş. Bir yerden yeniden başlamak lazım.

Kısa kesip internette sır gibi saklanan, sadece eski sürümler için verilen kod akıllarına geliyorum.
Konumuz: Google Adwords dönüşüm kodu ekleme.
Ne işe yarar?: E-ticaret sitenizde ödeme başarılı sayfanızda adwords de belirlediğiniz dönüşüm hunisine gönderir. Bu sayede kaç işlem başarılı vs görürsünüz. Yani reklama verdiğiniz paranın hedefi ne kadar tuttuğunu görürsünüz..

Twig içerisinde script kullanımı hakkında bile herhangi bir döküman bulamadım, bende varolan dosyaları karıştırarak buldum. İnanılmaz basit. Script tagından sonra bitiş tagından önce html yorum satırı kullanmak :)

<script><!--kodlar buraya--></script>

İşte bu kadar basit. Ve sadece bunu yapabilmek için modül yapmışlar ve satıyorlar yüksek fiyata. Açık kaynak girişimlerde bu kadar basit modüllerin ücretli olarak satılmasına karşıyım. Alın tepe tepe kullanın.

Paneldeki tema editöründen(önce geliştirici menüsünü aktif edin. panel anasayfa-sağ üst dişli çark-tema ön bellek kapalı.) catalog/view/theme/*/template/common/success.twig dosyasını açıp footerdan öncesine veya headerdan sonrasına yerleştirin ve kaydedin..

Not: Modüller kısmındaki HTML İçerik modülünden eklenemiyor. Sanırım orada strip_tags filtresi var.

Kolay gelsin.

Bayadır geliştirme işleriyle uğraşmadığım için tahmin edersiniz ki kodlar üzerindeki hakimiyetimi kaybettim denebilir. Tabii tam anlamıyla değil muhakkak. İnsan zorda olunca bazı şeyleri hızlandırılmış olarak yeniden kazanabiliyor. Belki de zaman geçtikçe bakış açısının farklılaşmasındandır. Neyse..

Yaklaşık 1 aydır sunucumda bi sorunla uğraşmaktaydım. Zaman zaman site üzerinde seo düşüyordu. Kendi kendine bir düzeldi, bir geri geldi derken.. 1 hafta önce komple gitti.
Bikaç gündür komple bu iş üzerine uğraşıyorum. Koca hafta sonu nerdeyse tüm dikkatimi bu işe verdim ama hiçbişey kazanamadım. Yaklaşık 1 yıldır sistem üzerinde yazılımsal hiçbir geliştirme ve değiştirme yapmadığım için (9 ay önceki bi dosya yedeğini kolayca kullanabilirim mesela) sorunu kesinlikle sunucu üzerinde gördüm. Yazılımsal olma ihtimaline karşın, Apache ve php.net dökümantasyonları arasında mekik dokudum ama dikkati çeken hiçbişey yoktu tabii ki. Bu arada sunucu sahiplerinin ilgisizliğine ve bilgisizliğine kızdım, başka sunucular denedim. Denediğim her sunucuda sonuç aynı olunca, yazılımsal hata ihtimalini bırakmadım tabii ki ama sorunun işaret ettiği rewritetı. 
Sonrasında Ysn Web Manager'ın (ysp) hata basma sınıfını devreye sokmanın ve yeniden hakimiyet kazanmanın kaçınılmaz sonucunun farkına vardım ve işledim.

Olan şu: Site açılıyor, menüler paneller mevcut, içerik yok. Diğer linklere gittiğinizde seo yok. Ama bu sistem url parse olarak codeigniter tarzına benzediği için; benzer bi yöntem deneyince o şekilde çalışıyor gözüktü. Daha sonra hata sisteminde $_SERVER globalini ekrana basınca, seo lu sayfada Path Info'nun olmadığını ama diğer şekilde işlediğini gördüm..
Şöyle söyliyim: Sınıf içersinde direk $_SERVER['PATH_INFO'] dizisini direk kullanmak hataymış. Şüphelenmekte haklı olduğumu bugün kanıtlamış olduk tabii ki. Bununla ilgili bi arkadaşımdan yardım isteyince kendisi path_info yu kontrol eden, boşsa orig_path_info dan alan kısa bi şart yazdı. Zaten şart görünür görünmez çalışacağını belli etmişti :)

Velhasıl, sitenin çalışması bi globalin bi değişkene kontrollü aktarılması ile gerçekleşti :) Sonrasında php.net te farkettik ki, path_info ile ilgili bi bug mevcutmuş :)

Neyse, globallerin direk kullanımlarının ne kadar hatalı olduğu benim için yeniden kanıtlanmış oldu.
Üstelik bu hata kısmen açık da getirebilir tabii ki, duruma bağlı olarak.. 

Bu yazım; olur da aynı sorunu yaşayacak olan olursa belki yardımına dokunur amacıyla veya yeni başlayıp da bu yazıya denk gelen arkadaşlar varsa onlara bi yardımı olsun amacındadır.
Ne olursa olsun, fonksiyon ve sınıflar dahil hiçbirşeyi kontrol etmeden ve bi değişkene aktarmadan kullanmayın. Yarın birgün bi bug fix durumları olursa çok zorda kalabilirsiniz yada çok güç güvenlik sorunları arasında kalabilirsiniz..

Bu yüzden, boş zamanlarımda tüm sistemi yeniden gözden geçirme kararı aldım çünkü nerelerde hata yapmış olabileceğimizi değişik bi bakış açısıyla anlamaya başladım.

Benden size bi tavsiye; ne olursa olsun sizden daha çok bilip de milyonlarca insanın yararlandığı sistemleri yazan adamları hafife almayın, emin olun bi bildikleri vardır. Mesela onların default olarak sistemleri seo uyumlu yapmamaları gibi! Biz yaptık da noldu? Şimdi tüm sistemde binlerce satırda link yapısıyla oynamak zorundayım ve bunların opsiyonel olabilmesi için sadece seo ile ilgili bi sınıf oluşturmak zorundayım :) Çok bilmişliğin her zaman bi zararı vardır. Gençlik.. :)

Yasin Koç

Merhabalar,

Bu iş aslında bir xml çıktısı üretiyor fakat kodlama bölümü tamamen PHP'de olduğu için bunu php kategorisinde yayımlamayı uygun gördüm..

Çeşitli feed uygulamaları incelerken gözüme PHP'nin Simple Xml adındaki global bi fonksiyonu takıldı, incelemeye başladım ve hiç de harici sınıf vs. işlere gerek olmadığına karar verdim..

Not: Amatör bir kullanıcı olmadığınızı varsayıyorum.

 

header("Content-type: text/xml; Charset=UTF-8");
$sql="SELECT * FROM haberler WHERE durum = '1' ORDER BY id DESC";
$res = ysp_db::query(array('sql'=>$sql,'dbl'=>ysp::$dbl,'db'=>ysp::$conf['db']['name'],'file'=>__FILE__,'line'=>__LINE__));
$i=0;
while($haber = mysql_fetch_assoc($res)) : $haberler[$i] = $haber; $i++; endwhile;

 

Yaptığımız sorgu klasik gördüğünüz gibi.

 

$rss = simplexml_load_string("<?xml version='1.0'?><rss version='2.0'><channel>
<title>".ysp::$title."</title>
<link>".ysp::$conf['site']['base_url']."feed/</link>
<description>".ysp::$description."</description>
<language>tr-tr</language>
<generator>Ysn Web Manager</generator>
</channel>
</rss>");

foreach($haberler as $haber) {
    $child = $rss->channel->addChild('item');
    $child->addChild('title', $haber["baslik"]);
    $child->addChild('pubDate' ,date('d.m.Y H:i:s',$haber['tarih']));
    $child->addChild('link', ysp_tema::ic_link("yazilar/".$haber["seo"]));
    $yazi = substr($haber["mesaj"],0,500);
    $child->addChild('description',$yazi);
}
?>
<?=$rss->asXML();?>

 

Bu da çıktı için gerekenler.. 


Kısaca, simple_xml_load_string içinde başlıca tagları ve içlerini dolduruyoruz ve fonksiyonu kapatıyoruz.
foreach ile birlikte alt etiketleri yani itemleri basıyoruz.

En son echo $rss->asXML(); çıktıyı basıyor.

Tabii ki $haber["baslik"] gibi bilgilerin yerine kendi bilgilerinizi girmeyi unutmayınız. Ben bu işlemleri YSP'de uyguladığım için filtre etmeden yayınlıyorum, gerisi sizindir :)

Tekrar söylüyorum, yazımda amatör bir kullanıcı olmadığınızı varsayıyorum.

Saygılarımla,
Yasin Koç.

Merhabalar,
YSP, Wordpress gibi İçerik Yönetim Sistemlerinde SEO optimizasyonları yüzünden, sanal sayfalama mantığıyla çalışan bölümlerde harici sayfaları göstermek için böyle bir yönteme gereksinimimiz var ne yazıkki. Bunu yapmassak, yazılan sayfayı sistem içinde arar durur, sonuç olarak ya boş sayfa basar, yada hata üretir..

Çözüm için yapılması gereken;
.htaccess dosyanıza,
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/robots\.txt

kodunu eklemeniz yeter. Bu kod robots.txt dosyası içindir bunu belirtelim.

Aynı şekilde diğer dosyalarınız için bu satırı çoklaştırabilirsiniz.

Dipnot: Windows sunucularda htaccess' in benzerinin olduğunu biliyorum ama hatırlıyamıyorum. Windows konusunda ne yazıkki bir tavsiye veremeyeceğim fakat bilen veya uygulayan arkadaşlar varsa, yorum ekleyip bizi de bilgilendirirlerse memnun olurum.

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere, Saygılarımla..
Yasin Koç.


 

Kullanıcı Girişi

Kullanıcı Adı:
Şifre:


Since 2006. Powered By ysn © Rss