Yasin Koç'un Kişisel Günlüğüdür..

 
Microsoft Politikalarında Ciddi Yumuşama. İşte Dreamspark!

Gönderen: yasin 13.03.2011 03:38:21

Yazının Kategorisi: Bilişim Dünyası Bu yazı 3375 kez okundu.

Yazının Türü: Blog Bu yazıya 2 yorum yapıldı.

Merhabalar,

İlginçtir, çok uzun zamandır pek örneğine rastlamamıştım. 1-2 gündür kovaladığım ve beni şaşırtan bir olaydan bahsetmek istiyorum.

Bugüne kadar hep Microsoft gibi şirketlerin tekelciliğinden şikayet edip durduk ama olayın da farkındaydık tabii ki. Ticari politika bunları gerektiriyor zaten ki bunlar da doğal işlemler haline geliyor..
Fakat bunu aşma konusunda da Microsoft ciddi girişimlerde bulunmuş, benim de bugünlere kadar pek haberim yokmuş açıkçası..

Microsoft'un son yıllarda öğrencilere yönelik bazı yatırımları veya yumuşamaları olduğunu duyuyor, biliyordum fakat bu derecesinin de askerliğim yüzünden uzağında kalmışım ne yazıkki.

Bahsettiğim şey Dreamspark.

Öğrenciler veya öğretim üyeleri veya üniversiteler için oluşturulmuş bu platformda Microsoft çeşitli geliştirici araçlarını, kişiler statülerini doğruladığı takdirde bedava kullanıma açıyor(muş)..

Benim üniversite yıllarım çoktan geldi, geçti, bu fırsatı kaçırdık gibiydi de.. Amcaoğlum Kütahya Dpü'de okuduğu için ordan bir deneme yapayım, eğer sorun olmazsa Visual C++ veya Visual Studio kullanımında bedava lisans sağlayayım diye bir düşünceyle daldım Dreamspark'ın sitesine.

İçerik dil listesinde henüz Türkçe bulunmuyor fakat çat-pat ingilizcemle edindiğim bilgiler dolayısıyla;
Listede okulunuz yoksa, okulunuzun dreamspark'a kaydolması gerekiyor. (Bknz)

Dpü'nün listede olmamasından dolayı, herhangi bir kayıt yapamadım ilk olarak. Fakat daha sonra teknik destekten ilgili birime bir form doldurarak konuyu taşıdım.

Özü şu:
üRüN
Windows 64-Bit;Kütahya Dumlupınar University

SORULAR VEYA AçIKLAMALAR
Sorunlu Alan: Other
İleti: Why isn't in the your university list.

Günlerden Cumartesi olmasına rağmen, 1 gün olmadan cevap verdiler. Bu cevapları da beni oldukça şaşırttı. Gönderdikleri cevap metninde, üniversitenin kaydını kendisinin yapması gerektiğini, fakat projeyle ilgilendiğim için sevindiklerini ve beni eli boş döndürmiyeceklerini söylemişler. Altında da tek kullanımlık bi öğrenci doğrulama kodu göndermişler. Dreamspark'ın internet sitesinde Verified sayfasında bu kodu girmemi ve hesabımı aktive etmemi söylemişler. Sevindim ve şaşırdım tabii ki. Yetmemiş, Müşteri Temsilcisi olarak bizzat ismini vermiş ve her türlü destek için destek formundaki subject alanına o ismi yazıp da konuyu belirtmemi söylemiş (belkide otomatiktir bilemiyecem ama pek sanmıyorum) ve ilgili linki de göndermiş..

Önce inanamadım fakat daha sonra talimatlarını yerine getirdiğimde gerçeği gördüm..

Visual Studio 2010 Professional x86 full orjinal lisanslı olarak şuan bilgisayarımda kurulu :) Tüm bileşenleri ile birlikte..

Kendilerine x64 yokmu diye bi soru yönelttim, dreamspark sitesinde bulamadığımdan dolayı. Olumlu bir yanıt döner ve onun içinde bir key verirlerse bu sefer şaşırmamak lasım :)

İlginç... Tabi bu yazımla birlikte sizin de aynı yöntemle bu hizmeti alabileceğinizi de göstermiş bulunuyorum sanırım :D Ahahaha Microsoft kusura bakmasın da ne kadar insan faydalandı o kadar kar. Ah bide MSDN'e şöle bi ulaşım sağlayabilsem, sonra ver elini full C++. PHP'den sıkılmaya başlamıştım zaten :=)

 

Son olarak ülkemizde programlama vb. sektörlerde öğrenim gösteren okullara da biraz sitem etmek gerekiyor. Şayet listede TED kolejini hatta özel bir ilköğretim okulunu da gördüm ve çok şaşırdım. İlk öğretim okulunun olup da DPÜ'nün olmayışı da ayrı bir komedi.

Neyse hadi benden bu kadar, aynı taktikle tüm programcı arkadaşlara iyi çalışmalar :) Saolsun Microsoft.

Saygılarımla,
Yasin Koç.


yasin 13.03.2011 13:56:29

yasin[ at ]yasinkoc.com.tr yorum-4

Kendilerine yönelttiğim 64 bit sorusuna da pazar günü olmasına rağmen geri dönmüşler, hemde sabahın köründe.. 24 ile 72 saat arasında max 3 iş günü içerisinde sorunu çözüp geri döneceğini bildirmiş, valla şaşıyorum ne bu ilgi alaka anlamadım :))

yasin 15.03.2011 14:49:35

yasin[ at ]yasinkoc.com.tr yorum-5

Dün geri döndü ilgili kişi. Dreamspark dahilinde 64 bit versiyonunun proje içersine alınmadığını söyledi. 32 bitle yetinmemiz gerekiyor artık. Neyse en azından soruları gidermiş olduk :)


 Yorum Ekle 
İsminiz *:
Email *:
Websiteniz :
Yorumunuz :
Doğrulama :

 

Kullanıcı Girişi

Kullanıcı Adı:
Şifre:


Since 2006. Powered By ysn © Rss
Undefined variable: response 
Code: 8
Line: 46
File: /home/yasinkoc/public_html/root/moduller/haberler/plugins/yorum_ekle/frontend/yorum_ekle.view.php