Yasin Koç'un Kişisel Günlüğüdür..

 
Kapitalist dünyada Open Source mantıksızlığı

Gönderen: yasin 01.01.2012 16:46:07

Yazının Kategorisi: Bilişim Dünyası Bu yazı 3402 kez okundu.

Yazının Türü: İnceleme Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Bugün konumuz Pardus ve son yaşananlar.
Pardus'un en büyük sorunu, ismini belirli kitlelere duyurmuşken, devletin elinden çıkıp ticarete atılmamasıydı. İnsanlar sadece kendilerini kandırıyor open source kavramlarıyla. Para kazanmadan böyle büyük çaplı projeler yürümez. Devletin görevi, işe destek verip belirli kitlelere ulaşmasını sağlamaktır. Daha sonra iş, özel bir şirkete devredilir ve proje orada başarıya ulaşır.


Bugün Türkiye'de her alanda bu iş modelinin izlerini görebiliriz. Otoyollar, barajlar, fabrikalar ve aklıma gelmeyen bisürü şey. Tek sorun bilişim sektöründe devletten farklı bir vizyon beklememizdi, işte o vizyon bu kadar emekten sonra hüsrana uğradı. Şimdi anlayabilmişizdir umarım, kapitalist bir dünyada parasız işin olmadığını.

Kimi çevreler eminim bu yazımı yadırgıyacaktır, belki haklılar da. Pardus projesine de yakın değilim, bu bir gerçek. Ama bazı şeyleri görmek için yakın olmaya da gerek olmadığını düşünüyorum. Bu arada yakın değilim derken, üniversite yıllarımda Pardus'un baya reklamını yaptığımı, birçok kişiye de kullandırttığımı, öğrettiğimi belirteyim. Ama daha kendi bilgisayarımda bile tam performans alamadığım sistem için insanları sorunların içine sürüklemeye hakkım yoktu, ve nihayetinde ben de vazgeçtim..

Dediğim gibi iş ne kadar iyi olursa olsun, para kazanmak zorundasınız. Eğer proje içerisinde adam gibi bi iş modeli oluşturamadıysanız, o proje birgün sönüp gidecektir. Hele ki söz konusu kocaman bir işletim sistemi projesi ise vay halinize..

Başta da dediğim gibi devlet desteği bir yere kadar, zamanı geldiğinde de devletten uzaklaşmayı bilmeli bu işlerle uğraşan insanlar, yani biz.
Henüz sonlanmadı, geleceği ile ilgili net bir bilgi paylaşılmadı ama bu saatten sonra da olumlu bir gelişme olacağını pek sanmıyorum.

O yüzden bu proje, hepimize ders olmalı, aynı hataları yapmamalıyız. Aman Dikkat!
Kusurum olduysa affola.

Yasin Koç.

Bu habere yapılmış bir yorum yoktur. İlk yorum ekleyen siz olun!

 Yorum Ekle 
İsminiz *:
Email *:
Websiteniz :
Yorumunuz :
Doğrulama :

 

Kullanıcı Girişi

Kullanıcı Adı:
Şifre:


Since 2006. Powered By ysn © Rss
Undefined variable: response 
Code: 8
Line: 46
File: /home/yasinkoc/public_html/root/moduller/haberler/plugins/yorum_ekle/frontend/yorum_ekle.view.php