Yasin Koç'un Kişisel Günlüğüdür..

 

Merhaba,
Yazı yazmayalı çok uzun zaman olmuş. Bir yerden yeniden başlamak lazım.

Kısa kesip internette sır gibi saklanan, sadece eski sürümler için verilen kod akıllarına geliyorum.
Konumuz: Google Adwords dönüşüm kodu ekleme.
Ne işe yarar?: E-ticaret sitenizde ödeme başarılı sayfanızda adwords de belirlediğiniz dönüşüm hunisine gönderir. Bu sayede kaç işlem başarılı vs görürsünüz. Yani reklama verdiğiniz paranın hedefi ne kadar tuttuğunu görürsünüz..

Twig içerisinde script kullanımı hakkında bile herhangi bir döküman bulamadım, bende varolan dosyaları karıştırarak buldum. İnanılmaz basit. Script tagından sonra bitiş tagından önce html yorum satırı kullanmak :)

<script><!--kodlar buraya--></script>

İşte bu kadar basit. Ve sadece bunu yapabilmek için modül yapmışlar ve satıyorlar yüksek fiyata. Açık kaynak girişimlerde bu kadar basit modüllerin ücretli olarak satılmasına karşıyım. Alın tepe tepe kullanın.

Paneldeki tema editöründen(önce geliştirici menüsünü aktif edin. panel anasayfa-sağ üst dişli çark-tema ön bellek kapalı.) catalog/view/theme/*/template/common/success.twig dosyasını açıp footerdan öncesine veya headerdan sonrasına yerleştirin ve kaydedin..

Not: Modüller kısmındaki HTML İçerik modülünden eklenemiyor. Sanırım orada strip_tags filtresi var.

Kolay gelsin.

Merhabalar,
YSP, Wordpress gibi İçerik Yönetim Sistemlerinde SEO optimizasyonları yüzünden, sanal sayfalama mantığıyla çalışan bölümlerde harici sayfaları göstermek için böyle bir yönteme gereksinimimiz var ne yazıkki. Bunu yapmassak, yazılan sayfayı sistem içinde arar durur, sonuç olarak ya boş sayfa basar, yada hata üretir..

Çözüm için yapılması gereken;
.htaccess dosyanıza,
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/robots\.txt

kodunu eklemeniz yeter. Bu kod robots.txt dosyası içindir bunu belirtelim.

Aynı şekilde diğer dosyalarınız için bu satırı çoklaştırabilirsiniz.

Dipnot: Windows sunucularda htaccess' in benzerinin olduğunu biliyorum ama hatırlıyamıyorum. Windows konusunda ne yazıkki bir tavsiye veremeyeceğim fakat bilen veya uygulayan arkadaşlar varsa, yorum ekleyip bizi de bilgilendirirlerse memnun olurum.

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere, Saygılarımla..
Yasin Koç.


 

Kullanıcı Girişi

Kullanıcı Adı:
Şifre:


Since 2006. Powered By ysn © Rss