Yasin Koç'un Kişisel Günlüğüdür..

 
HP Laserjet M1536 DNF İncelemesi

Gönderen: yasin 22.06.2011 13:36:16

Yazının Kategorisi: Ürün İncelemeleri Bu yazı 11560 kez okundu.

Yazının Türü: İnceleme Bu yazıya 7 yorum yapıldı.

Merhabalar,

Kendi firmamızda kullandığımız bu ürün hakkında tecrübelerimi yazmak istedim. Yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyleri size aktaracağım, bu yazıcıya sahipseniz yada 4in1 lazer yazıcı arıyorsanız okumanız tavsiyemdir..

Öncelikle Türkiye'de en yaygın yazıcı ağına sahip olan Hewlett Packard, bu ürünün üreticisi olduğu için direk artı puan kazanıyor bilindik bir marka olarak. Servis ağı çok güçlü. Müşteri Hizmetleri ulaşımı ve desteği iyi.

Ürün Fax, Yazıcı, Tarayıcı ve Fotokopi özelliklerini destekliyor (4in1). Çift taraflı baskı + network desteği + 128mb belleği ürünün kesinlikle albenisi. Renkli değil! Siyah beyaz printer ne yazıkki, renki lazer istiyorsanız fiyatlar 1500-2000 tl civarında. Ben bu ürünü İzmir'de Tekmar'dan 480 TL'ye satın aldım.

Montajı ve kurulumu oldukça kolay. Orjinal toneri 1000 civarında kağıt yazdırma kapasitesine sahip olarak geliyor.

Cihaz çok hızlı, ısınmasını beklemek gibi bişi yok, saatlerce kullanılmadıktan sonra bile yazıcıya iş gönderdiğinizde saniyeler içinde belgeyi hemen çıkartıyor.

Yazıcıya yazılımı haricinde (ağ kullanıyorsanız ve aktifse) tarayıcınızdan atadığınız ip adresini yazarak ulaşabiliyorsunuz (Örneğin: 192.168.1.50). Yazılımda yapabildiğiniz ayarların biçok kısmını da web arayüzünden yapabiliyorsunuz. Yazıcı Hp ePrint özelliğini destekliyor, ağa kurarken ePrint kurulumu yapıp, email adresinizi alınız, daha sonra bu emaile gönderdiğiniz emaili ve dosya eklerini anında çıkartabiliyorsunuz. (Örneğin, işyeriniz İstanbul'da, siz Antalya'da seyahattesiniz, Laptop'unuzdan hpeprint mail adresine atacağınız mailler işyerinizdeki yazıcınızdan çıkartılıyor otomatik olarak. Bence harika bir özellik, tavsiyemdir)

Unuttuğum tarafları var mı bilmiyorum, sormaktan çekinmeyiniz.

Gelelim yapılmaması gerekenlere..

Ürün yazılımını kaldırıyorsanız ve bilgisayarınız yazıcınıza usb den bağlıysa; önce bilgisayar ile yazıcı arasındaki bağlantıyı koparın, sonra kaldırma işlemini yapın. Aksi takdirde yazıcıda firmware hatasına sebep olabilirsiniz. Şahsen ben o hatayı yaptım ve 49 hatasını aldım, yazıcıdan işlev alamadım. HP Müşteri Hizmetlerinin harfiyen yardımı sayesinde tekrar kullanmaya başlayabildim. Ama illa ki bu hatayı bende tecrübe etmek istiyorum deyip de, 49 hatasını bi şekilde almayı becerirseniz ( :) ) çözümü için
Yazıcının pc ile olan bağlantısını sonlandırın, yazıcı açıkken toneri dışarı çıkarıp elinizle sağa sola sallayın bikaç kez, daha sonra toneri takıp yazıcının elektrik fişini çıkarın arkasından, OK tuşunun sağındaki sağ ok a ve alttaki X (iptal) tuşuna aynı anda basılı tutun, tuşlardan bi elinizi çekmeyin ve 2-3 sn bekledikten sonra arkadaki elektrik kablosunu takın, elinizi hala çekmeyin, yazıcı başladıktan sonra Permanent Storage Init. diye bi yazı yazıcak ekranında, bunu gördükten 2-3 sn sonra tuşlardan elinizi çekin ve bekleyin, bi süre sonra cihaz kendini yeniden başlatıcak, yeniden başlattıktan sonra sorun olup olmadığını öğrenmek için bi sınama sayfası yazdırın, olumluysa sorun çözülmüştür.

İşyerinizde ağ kurmak zorundasınız, gerekli ağ ayarlarını yaptınız yada yapmadınız, ondan önce bilmeniz gereken bişey var. Yazıcıyı ilk olarak bir bilgisayara usb ile bağlamalısınız. Ana makineye usb olarak kurulumu yaptıktan sonra, diğer bilgisayarlarda kurulum yaparken kurulum esnasında ağ yazıcısı olarak kuruluma geçin ve kurulumu o şekilde yapın. Bu sayede yazıcının tüm özelliklerine her bilgisayardan ulaşabilirsiniz.

Ağ ayarları için Modem arayüzünde iken LAN ayarlarından DHCP sunucusu bölümünde (Ağınız varsa zaten DHCP aktiftir) yazıcı ayarlarından ip adresini otomatik al işaretlenmişse; Modem arayüzünde yazıcının kodunu gördükten sonra aynı sütunda Rezerve adında bir buton vardır, o butona basarak o ip yi ona ayırınız. Eğer ip adresini otomatik al yapmamışsanız, DHCP havuzundaki herhangi bir ip no sunu vererek kullanabilirsiniz..

Unutmamanız gereken bana kalırsa en önemli şey; yazıcının kurulumunu Kurulum CD'sinden değil, ürünün kendi web sitesinden en güncel yazılımı Tam özellikli olarak indirin ve öyle kurulumu yapın.

Unuttuğum konular olabilir, sormanız gereken şeyler varsa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Bende halen özelliklerini devamlı kurcalamaktayım, sorularınızla beraber tecrübe eder, hatalarımızı gideririz.

Elimden geldiği kadar bişeyler anlatmaya çalıştım, yardımcı olabildiysem ne mutlu.
Görüşmek üzere.

Yasin Koç
PHP Developer - Ysp Owner


oguz 15.09.2011 17:21:23

okatan_oguz[ at ]hotmail.com yorum-7

merhabalar bende bu yazıcıdan aldım ama bilgisayar üzerinden faks alıp gönderme işlemini gerçekleştiremedim.bu konu hakkında bana bilgi verebilirseniz çok sevinirimç

yasin 02.10.2011 00:16:27

yasin[ at ]yasinkoc.com.tr yorum-8

Uzun zamandır işlerim nedeniyle siteyi kontrol edemediğimden dolayı, yorumunuzu bu kadar geç gördüm ne yazıkki. Umarım sorununuzu çözebilmişsinizdir.

Çözemediyseniz;
Niye gerçekleştiremediğinizi anlayamadım. Normalde sayfaları nasl yazdırıyorsanız aynı şekil olacak, yazıcı seçiminde fax ı seçiceksiniz, sonra zaten no sorma ekranı geliyor.
Faxları bilgisayara almak için ise bilgisayara kurduğunuz yazılımı açarak fax ile ilgili ayarın yapıldığı bölüme girip bilgisayarınızı seçmeniz yeterli.

Tel ve Faks'ı aynı hatta kullanıyorsanız, yazıcının arkasındaki çift girişten birine dış telefon hattını, diğerine de ahizeye giden kablo takacaksınız. Yani öncelik yazıcıda.

Her türlü ihtimale karşı yazmaya çalıştım kısa kısa. Dediğim gibi, çözemediyseniz ve mail adresinizi buraya doğru yazdıysanız, size bildirim düşecektir; buraya cevap atabilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırım.

İyi çalışmalar.

m.kursat 11.05.2012 00:12:02

m.kursatsahin[ at ]yahoo.com yorum-9

benimde bu yazıcıdan var ama daha önceden 2 yüzlüyazdırabiliken şuan yazdıramıyorum tek yüzü yazıyor ikinci sayfa başka bir kağıtta sadece 3-5 çizgi şeklinde çıkıyor çözümü ne olabilir

ÖNER 19.05.2014 12:49:24

akseki007[ at ]hotmail.com yorum-15

hp laser jet m1536 prınter aldım.fax çekebiliyorum fakat fax alamıyorum nedendir?

ALPER 27.12.2014 10:43:55

beratltd[ at ]hotmail.com yorum-16

49 hatası işimi gördü verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

ALPER 27.12.2014 11:22:44

beratltd[ at ]hotmail.com yorum-17

49 hatası işime yaradı teşekkürler , aklınızda bulunsun yazılımı kaldırıp yeniden kurmak gerek.

Hüseyin 04.02.2015 10:03:49

huseyincobann[ at ]gmail.com yorum-18

Sorum: Ürünün pc den fax gönderim özelliğini kullanıyorum. En fazla arka arkaya kaç tane fax gönderim işlemini hafızasına alabilir.
Buna göre fax server yapmayı düşünüyorum.
----

Fax gönderip alamayan arkadaşlar için; cihaza bağlanan fax hattı santralden değil, direkt hat olmalı. Yani sinyal güçlü ve pürüzsüz olmalı.


 Yorum Ekle 
İsminiz *:
Email *:
Websiteniz :
Yorumunuz :
Doğrulama :

 

Kullanıcı Girişi

Kullanıcı Adı:
Şifre:


Since 2006. Powered By ysn © Rss
Undefined variable: response 
Code: 8
Line: 46
File: /home/yasinkoc/public_html/root/moduller/haberler/plugins/yorum_ekle/frontend/yorum_ekle.view.php