Yasin Koç'un Kişisel Günlüğüdür..

 
Dreambox, Linux ve Son kullanıcı

Gönderen: yasin 22.12.2013 13:45:39

Yazının Kategorisi: Bilişim Dünyası Bu yazı 2759 kez okundu.

Yazının Türü: İnceleme Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Yıl oldu 2014. Sanırım 15 yıldır bu işlerle uğraşıyorum yoğun olarak. Genel olarak var olan bütün sistemleri inceledim diyebilirim. Bazılarında yazılım, bazılarında web geliştirme üzerine çalışmalar yaptım. Linux'cu arkadaşlara ters gelecek belki ama bu zamana kadar o yaklaşım kadar işe yaramaz bişey daha görmedim..

Geliştiriciler toplanıyor bir işletim sistemi çıkarıyorlar, sonra da taa o yıllardan beri bunu geliştirmeye devam ediyorlar. Ne için? Sadece kendi kullanımları için. İş son kullanıcıya gelince hiçbirinin umrunda değil. Bedava ya, uğraşmak istemiyor kimse. Yıllardan beri söylüyoruz, az bi meblağ koy, bir dağıtım çıkar tamamen son kullanıcıya hitab eden, sat bunu. Vallahi tutar. Ama son kullanıcıya hitab etmeli! Adamı uğraştırmamalı! Adam formatı attıktan sonra aynı windowsdaki gibi driverlarını yükliyip işine bakabilmeli. Dos penceresi ile işi olmamalı. Sizin aptal aptal paketlerinizi derlemek zorunda bırakılmamalı. Bak android .apk yapmış, yap sende .exe benzeri bi paketleme sistemi, geliştiriciler sadece onu kullansın, son kullanıcı zorlanmasın. Tek tıkla yapsın şu yüklemeyi yani.. Ama yoook, su yu basacak, derlemeye girecek falan.. Nerde aptal iş, hepsi orda.. Ben geliştiriciyim, ben bile nefret ediyorum o işten.. 

Zaman değerlidir, insanların en kıymetli eşyasıdır zaman. Özellikle teknoloji bu kadar ilerledikten sonra, bu büyük hız yarışında zamanın önemi kendini kaça katladı kim bilir. Bu yüzden insanlar çok değerli zamanlarını böyle gereksiz şeylere ayırmak istemiyor normal olarak.. Ama bunu geliştiricilere bir türlü anlatamadık. Çok azı bunu anlayabildi.

Linux dunyasında çıtayı aşabilen, sistemi değiştirebilen tek bir yapı oldu, o da Android. Tabii ki Google faktörü. Şimdi dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi. Ama onda bile bi upgrade işlemine gitmeye kalkınca insanı bazen zorlayabiliyor.. Neyse..

Gelelim dreambox denen zırvaya. Öncelikle bunların bi orjinalleri, bide klon cihazları mevcut. Noluyosa bu klonlar? Arkadaş, onu kullanmak linux yapılandırmaktan da zor. Modemde açık olan DHCP yüzünden, boxda bi ağ yapılandırmasına gitmeniz bile en profesyoneli için 5-10 dk alıyor. Bilmeyenin yapabilmesi mümkün değil, box ayarları otomatik alamıyor ki!. Önce bios yükler gibi image atıyosun flasha. Sonra bissürü eklenti ayarları. CCam ayarları. Bisürü uydu ayarları. Gerçek bir kurulum yok, hiçbir zaman olmadı.

Babam inadına iptv olayları yüzünden dreambox alıyor, bende deli gibi ayarlamaya çalışıyorum mecburen. Eski kutu vardı, tüm ayarları tamamdı. Şimdi hd kutuya geçti, tamamen değişik. Haydi bakalım yine en baştan uğraş. Cihaz nete bağlı, nete çıkacak bi tarayıcı yok. Youtube eklentisi yok. Eklenti indirecem diye download sekmesine giriyosun, bomboş ekran. Wireless var gözüküyor, bağlanmaya çalış başarısız. Pc de izlemek istersen öldün zaten, milyon tane ayrı ayrı ayar gerekiyor. Vs vs.

Demek istediğim şu: Bu aptallar bu cihazlar kullanılmasın diye mi uğraşıyor? Yahu azcık uğraş, işini düzgün yap, ticaretini yap şu işin, para kazan a be aptal gerizekalı herif!.

Batsın sizin açık kaynağınız..

Bu habere yapılmış bir yorum yoktur. İlk yorum ekleyen siz olun!

 Yorum Ekle 
İsminiz *:
Email *:
Websiteniz :
Yorumunuz :
Doğrulama :

 

Kullanıcı Girişi

Kullanıcı Adı:
Şifre:


Since 2006. Powered By ysn © Rss
Undefined variable: response 
Code: 8
Line: 46
File: /home/yasinkoc/public_html/root/moduller/haberler/plugins/yorum_ekle/frontend/yorum_ekle.view.php